Açılmayan DWG Dosyası Sorunu

Açılmayan dwg dosyası sorunu yaşıyorsanız muhtemelen aşağıdaki hata veya durumlarla karşı karşıyasınız demektir. 

  • Dwg dosyası açılmıyor
  • Autocad dosya çöküyor
  • Autocad çift tıklayınca açılmıyor

Bu sorunu yaşamanızın pek çok nedeni olabilir ancak biz bir kaç tanesini sizinle paylaşalım. Hemen sonrasında da dwg dosyasını açmak için alternatif yolları sunacağız.

DWG Dosyası Açılmıyor Sorununun Nedenleri

Belirttiğimiz üzere pek çok sebebi olabilir ve hatta bazen nedenini anlamak dahi imkansızdır. Çok sık karşılaşılan nedenler ise şu şekilde;

  • 3. parti yazılımlar olarak adlandırılan lisp veya diğer aracı yazılımlar.
  • Çok eski çizim dosyalarının yıllar içinde tekrar tekrar kullanılması.
  • Hardisk veya ssd gibi sabit disklerde yaşanılan sorunlar.
  • İşletim sistemi kaynaklı sorunlar ve RAM hatası.

Peki sorunun nedeni pek çok olabileceğine göre, bu durumla karşılaşıldığında nasıl bir çözüm yolunu takip etmeliyiz? DWG formatındaki bir çizim dosyasını açarken sorun yaşandığında hemen aşağıdakileri deneyebilirsiniz.

Açılmayan DWG Dosyası Nasıl Açılır?

  1. Bu tarz sorun yaşadığınız dosyaları kurtarmak ve açabilmek için boş bir DWG dosyası açın. Hemen ardından RECOVER komutunuyla, açmaya çalıştığınız dosyayı seçin. CADian otomatik olarak dosyayı kurtararak açmaya çalışacaktır.
  2. Eğer Recover komutu işinize yaramadıysa bu seferde Recoverall komutunu aynı şekilde deneyin. Tekrardan sıkıntı yaşadığınız dosyayı seçerek komutu onaylayın.
  3. Bu 2 yöntem de işinize yaramadıysa bu sefer .BAK dosyasını kontrol edin. Genellikle açmaya çalıştığınız dosya ile aynı konumda yer alır. Bak uzantısı aslında çalışmanızın bir yedeği anlamına gelir. O yüzden .bak uzantısını değiştirerek .dwg yaptığınızda çalışmayı sorunsuz görüntülemeniz gerekir. Bunu mutlaka deneyin. 

Yukarıda anlattığımız çözüm yolları halen işinize yaramıyorsa xREF ve bloklarınızı kontrol etmekte fayda var. Büyük ihtimalle çalışma dosyasının kasılmasından dolayı dwg dosyası açılmıyor sorununu yaşıyorsunuz demektir.

Eğer CADian müşterisiyseniz bu tarz sorunlarda hemen CADian teknik destek ekibine ulaşmanız mümkün. Ekibimiz hızla sizlere çözüm yollarını sunacaktır. 

CADian Nedir?

Autocad alternatifi en güçlü CAD yazılımı olan CADian, DWG formatında çalışılmasını sağlar. Arayüzü ve kullanım araçları Autocad’e son derece benzer şekilde kurgulanmıştır. Ücretsiz ve tam sürümle yazılımı 30 gün boyunca test etmek isterseniz buraya tıklamanız yeterlidir.