CAD Yazılımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

CAD yazılımı satın almak istiyorsunuz ve hemen araştırma içine girdiniz. Karşınıza pek çok alternatifin çıktığını farkedeceksiniz. İlgili çizim programlarını incelemek istediğinizde ise anlamadığınız pek çok detayın verildiğini farkedeceksiniz. Esasen sizin istediğiniz şey çok açık! İşinizi sorunsuzca yürütmenizi sağlayacak bir CAD programı. Bu makalemizde sizlere bir çizim programı satın alırken dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğiz.

1- Dosya Uyumluluğu

Tasarım ve çizim programı tercih ederken en önemli konu şüphesiz ki dosya uyumluluğu. Yeni bir yazılıma geçtiğinizde elbette ki eski verilerinizi kaybetmek istemezsiniz. Önceki verilerinizi sorun yaşamadan açmalı ve üzerinde çalışmalar yapabilmelisiniz. Aynı zamanda farklı bir yazılım kullanılarak hazırlanan çalışmalar geldiğinde, problem yaşamadan verilere ulaşabilmelisiniz. İşte tam bu noktada dünyanın her yerinde kullanılan, evrensel dosya uzantıları desteklenmelidir.

CADian DXF,DWG,DWT, STEP,IGES vb. bilinen evrensel CAD dosya formatlarının tamamını destekler. Buda farklı bir Autocad gibi farklı bir CAD yazılımından CADian’a geçmek istediğinizde herhangi bir sorun yaşamayacağınız anlamına gelir.

2- Kolay Adaptasyon ve Uygulanabilirlik

Yeni bir CAD yazılımı öğrenmek fazlasıyla zaman alıcıdır ve alışkanlıkları bırakmak zordur. Daha önceden kullandığınız bir CAD programı varsa buna yakın bir arayüz ve kullanıma sahip yazılım büyük avantaj sağlar. Tanıdığınız arayüz sayesinde vakit kaybetmeden hızla adapte olarak yazılımı kullanabilirsiniz.

3- Yazılımı Kullanabilen Personel Bulmak

Çoğu firma personel ararken örneğin; “Autocad bilen mimar aranıyor…” şeklinde ilan verdiğini görürsünüz. Bu mimarlık iş ilana pek çok kişinin başvurması hiç de sürpriz olmayacaktır. Ancak pek bilinmeyen ve tanınmayan bir yazılımı bilen kişiyi aramak istediğinizde işler zorlaşır! Sırf bir yazılımı biliyor diye yüksek maaşlar ödemek hiç de hoşunuza gidecek bir durum değildir. Sırf personel bulabileceğiniz için yazılımlara aşırı yüksek bedeller ödemek de mantıklı değil! Peki bu sorunu nasıl aşabilirsiniz?

Yine Autocad örneğinden hareket edecek olursak, Autocad’i bilen bir personel CADian yazılımını da kullanabilir. Dolayısıyla CADian bilen birini aramanız gerekmez. Bire bir Autocad’e benzeyen ve aynı komutlarla kullanılabilen bir yazılımı her Autocad kullanıcısı sorunsuz kullanabilecektir.

4- Bütçe

Özelliklede ülkemizdeki döviz sorununu da dikkate alacak olursak, yazılım maliyetlerinin hiç de az olmadığını tahmin edebiliriz. Üstüne bir de kalıcı olmayan, abonelik yöntemine dayalı teklifler eklendiğinde ciddi maliyetler söz konusu olacaktır. Şüphesiz ki uzun vadeli ödeme planlarını düşünerek bir CAD yazılımı almak çok önemli.

CADian yıllık veya 3 yıllık gibi seçeneklerle değil, tamamen kalıcı lisans yöntemiyle sunulur. Üstelik o kadar makul bir fiyatla karşınıza çıkar ki bu diğer yazılımlara 1 yılda ödeyeceğinizin dörtte biri kadardır.

Bir CAD yazılımı almayı mı düşünüyorsunuz? Autocad alternatifi bir program arıyorsanız CADian’ı 30 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. Ücretsiz deneme sürümünü indirmek için hemen buraya tıklayın.