CADian Professional Nasıl Hızlandırılır?

CADian tüm endüstrilerde kullanılan DWG tabanlı bir CAD yazılımıdır. Eğer CADian içinde yer alan AEC Object özelliğini kullanmıyorsanız bu özelliği kapatabilirsiniz. Bu CADian Professional hızını önemli ölçüde arttıracaktır. Özellikle de büyük dosyalarla çalışan kullanıcılarımız için mutlaka tavsiye ediyoruz. Nasıl kapatılacağını anlatmadan önce AEC Object hakkında kısaca bilgi verelim. AEC Object hazır pencere, kapı ve diğer mimarlık objelerini sunan özel araç setini içerir. Genellikle BIM modelleme üzerine çalışan kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

AEC Object Özelliği Nasıl Kapatılır?

1- Öncelikle sisteminizde gerekli ayarları hızla yapılması için size bir lisp dosyası hazırladık. İlgili lisp dosyasını (sub.elf) indirmek için lütfen tıklayın. 

2- İndirdiğiniz dosyayı Bilgisayarım > C:\CADian\CADian 2024\Support dosya yoluna kopyalayın.

3- CADian’ı çalıştırın ve AP komutunu girerek lispi kopyaladığınız dosya konumuna C:\CADian\CADian 2024\Support giderek sub.elf dosyasını seçin ve load butonuna tıklayın. Böylece ilgili lips yüklenmiş olacaksınız.

4- Close butonuna tıklayarak pencereyi kapatabilirsiniz. Karşınıza çıkan uyarıyı onaylayın ve CADian’ı yeniden başlatın. Artık gerekli bütün ayarlar varsayılan olarak yüklenmiştir.

Neler değişecek? Tekrardan nasıl düzenlenebilir?

Lispi yüklemenizin ardından aşağıdaki düzenlemeler otomatik olarak yapılacaktır. Dilediğinizde kendinize göre tekrar açıp-kapatmanız elbette mümkün.

aec objects: off

Bu komut, ağırlıklı olarak mimari alanda kullanılan kütüphaneyi kapatır. Tekrar kullanmak isterseniz komut penceresine “aecobjects” yazıp Enter tuşuna basarak açabilirsiniz.

preview: 0

Bu seçenek seçim önizlemesinin etkin olup olmadığını belirler. Nesneleri seçerken açıksa, özellikle büyük çizimlerde genel hızı önemli ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle kapatılması tavsiye edilir. “Kontur çizimi” gibi görevler için tekrar kullanmak istiyorsanız, komut penceresine “selectionpreview” yazıp Enter tuşuna basabilir ve ardından “3” yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz.

regen auto: off / regenmode: off / regenmodeglobal: 0

Bu komutlar otomatik rejenerasyon modunu kontrol eder. Büyük çizimlerde kapatıp sadece gerektiğinde yenilemek avantajlıdır. Tekrar kullanmak istiyorsanız komut penceresine “regenauto” yazıp Enter tuşuna basabilir ve ardından “on” yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz. Benzer şekilde, “regenmode” ve “regenmodeglobal” için sırasıyla “on” ve “1” yazarak bunları tekrar açabilirsiniz.

Desteğe mi ihtiyacınız var?

Gerekli düzenlemeleri yapma konusunda desteğe ihtiyacınız bulunuyorsa hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. CADian ekibi uzak bağlantı ile hemen gerekli işlemleri yerine getirecektir.